Minimálne vpred!

Poslušne hlásim, že ani tento článok nebude tak úplne o hrách. Teda, môžem vám tu básniť o Stardew Valley, ale myslím, že môj predošlý článok zhrnul všetko to, čo by som o tejto hre chcela šíriť do sveta. Dnes teda o inom – o mojom novom hobby, minimalizme.


Poviete si – minimalizmus v čom? No, vlastne vo všetkom. Vec sa má tak, že zhruba pred rokom sme kúpili nový (veľkometrážny) byt a ja som sa tešila, že WAU, teraz sa mi už do bytu konečne zmestia všetky moje veci! Lebo ja som niekde v kútiku duše hnusný hoarder a zberateľ všetkého možného (inak medzi nami, keď to človek prežeie, tak je to normálne diagnóza a takto veru skončiť nechcem). Takže zbieram: knihy (to je asi najväčšia vášeň, ale kruto selektujem!), hry (poďakujme spolu lordovi Gabenovi za Steam a digitálne kópie <3), oblečenie (ako každá žena), make up (veľa veľa), topánky a keďže ma fascinujú ručné práce, tak mám doma obrovsé kvantá všelijakej priadze, háčikov, ihlíc, nití a aby toho nebolo málo, tak na Vianoce som dostala šijací stroj :-D Yepppppp, takže už doma skladujem aj látky :D

Asi vidíte kam tým mierim. Aj u mňa už nastal moment, kedy som si povedala, že ma to takto ďalej nebaví, že máme doma príliš veľa vecí, ktoré síce môžu byť užitočné, ale načo ich zbytočne skladovať a čakať na ten bájny deň, kedy ich RAZ MOŽNO využijem? A tak som trochu pogooglila a zistila som, že vo svete to takto cíti aj kopa ďalších ľudí a vznikol z toho akýsi movement za minimalizmus v bývaní (a živote). Nazvime to trebárs zmenou životného štýlu, lebo keď raz začnete, minimalizmus sa bude prelínať všetkými oblasťami vášho života.

So what?

Nuž, niektorí to zobrali celkom zhurta a tvrdia, že človek by sa mal doma zaobísť len so 100 vecami – všehovšudy! Sto vecí sa možno zdá ako veľa, ale zoberte si len koľko itemov má vaša kuchyňa. A áno, počíta sa do toho aj riad. Ja by som len svojho oblečenia napočítala podstatne viac a o knihách ani nehovorím. That said, práve sme v rekonštrukcii bytu postúpili natoľko, že onedlho budem vykladať knihy a budem mať fajn príležitosť poriadne si ich pretriediť. Ale hej, už teraz mám z toho žalúdočný vred, lebo ku knihám mám špeciálny vzťah a nie je ľahké zbaviť sa ich. Zatiaľ to mám v sebe vyriešené tak, že sa zbavím len tých, ku ktorým nemám žiadne emocionálne puto. Nebude ich veľa, ale nejaké určite budú. Ehm, nekúpite knihy? ;-D

Ako začať

Moje začiatky s minimalizmom prišli v jeden krásny slnečný deň, kedy som vo svojej rozľahlej skrini nevedela nájsť už ani centimeter voľného miesta pre nové tričko. Išlo ma roztrhnúť od jedu, lebo som dobre vedela, že tam skladujem veci, ktoré si už nikdy v živote neoblečiem a napriek tomu mi tam už celé roky kvasia. Hotovo, zobrala som foťák, nafotila som tie, ktoré už v živote nechcem mať na sebe, zavesila to na svoj súkromný FB profil a veruže zopár z nich sa hneď predalo. ALELUJAAAA! Zrazu bolo miesto :) Strašne ma to chytilo, bolo v tom niečo oslobodzujúce a príjemné, ako keby som upratala niekde, kde už zapáchali mŕtvolky chrobákov :D A tak prišli na rad topánky. Píšem o tom vlastne aj preto, že práve dnes som predala ďalšie z nich, aha tieto :)


Mega dobrý pocit! U nás doma sa ešte zbierajú aj fyzické kópie hier, aj keď je ich podstatne menej ako tých zo Steamu (thank you lord!), no najmä môj pán manžel si potrpí na BluRay krabičky s jeho obľúbenými hrami. Tie sú našťastie o niečo skladnejšie než moje obrovské škatule s kolektorskými edíciami (naposledy mi prišla kolektorka Torment: Tides of Numenera, ktorú – you`ve guessed it! – som ešte ani nezapla :-D). Tak s týmto možno u nás bude problém, no :D Ale som odhodlaná! Cítite moje odhodlanie? Niektoré veci som dokonca aj darovala, najmä taniere a poháre z kuchyne, pretože za niektoré veci je aj euro veľa, hlavne ak sa toho chcete zbaviť rýchlo. A veru, na Slovač nič neplatí lepšie ako slovko „DARUJEM“, skúste to, ak sa vám dlho nebude dariť zbaviť pakšamentov :)

Na záver

Inšpirovala som vás? Chcem vás však varovať, je to celé len začiatok. Môže sa vám stať, že o pár mesiacov sa, podobne ako ja, pristihnete pri tom, ako sa snažíte prešiť svoje staré roztrhané oblečenie na nový kúsok (keď už mám ten šijací stroj :D) a denne budete lustrovať youtube kvôli návodom na to, ako doma svojpomocne recyklovať plasty. Ale viete aké svetlé zajtrajšky by nás čakali, keby takto uvažoval každý? A tých ušetrených peňazí!