Zaklínač do uška

Po veeeeľmi dlhej dobe nový článok na Elfke a EŠTE AJ O ZAKLÍNAČOVI? Neni možné. Aaaaaale je, vo Vežičke je možné všetko, pretože toto je svet fantázie a ako hovoria naši politici – tu vládne umenie možného :-D Bez zbytočných rečí idem rovno k veci – tento článok je o audioknihe (!!!!) Zaklínač: Poslední přání, a to preto, že som sa do audiokníh beznádejne zamilovala. Vysvetlenie nižšie:

 

geralt0

 

Na úvod hádanka! Koľko voľného času na čítanie kníh má matka 11-mesačného dievčatka s vrtuľou v zadku? Správna odpoveď je C) čo je to voľný čas? Toľko k môjmu čítaniu kníh. Ak si ale myslíte, že som si zvykla a knihy mi nechýbajú, mýlite sa. Chýbajú mi strašne. Akceptovala som však situáciu a nejako sa zmierila s tým, že v kolotoči navariť-nachovať-upratať-uspať čas na knihy jednoducho nie je a momentálne sa s tým nič nedá robiť. AŽ KÝM mi kamarát nespomenul, že cestou autom s frajerkou počúvali celú prvú knihu Zaklínača a bolo to „husté“.  Viac mi nebolo treba. Zaobstarala som si ospevovanú audioknihu a keďže nie som hamižná, podelím sa o (pozitívne!) dojmy aj s vami.

 

Zaklínač ako audiokniha? Prečo?

 

Dobrá otázka. Niekto možno uprednostní čítanie reálnej knihy, a to je úplne v poriadku. Ak ste však super zaneprázdnení ako ja alebo trávite veľa času v dopravných prostriedkoch, nie je nič lepšie ako audiokniha do uška. Naviac, Zaklínač: Poslední přání nie je len tak hocijaká audiokniha. Je to dramatizácia, a to veľmi veľmi podarená. Dramatizáciou chápeme prepis pôvodného textu do zvukovo atraktívnej podoby plnej ruchov, atmosférických melódií, zvukov okolia, rinčania zbraní na pozadí bojov, štebotu vtáčikov v lenivom ráne, hektickej vravy veľkého mesta a mnohých, mnohých hlasov. Nejde teda o audioknihu, kde počujete len jedného interpreta, ktorý si musí poradiť so všetkými postavami, ale v každej zo šiestich poviedok počujete celú plejádu hercov.

Hlavné slovo má vypravěč (Jiří Plachý) a Geralt z Rivie (Jiří Dvořák). Jiříom tieto úlohy sadli dokonale a po prvej poviedke sa pristihnete ako rozmýšľate nad tým, či Dvořákov hlas nesadne Geraltovi lepšie ako voice actor z hry. Nápoveda: sadne. Je presne taký zdržanlivý, hlboký, chladný, ale rozhodný, ľudský, ale zaklínačský, ako má byť. Sapkowski si lepšieho interpreta do českej verzie audioknihy ani nemohol želať.

 

Aké to je?

 

Výborné, výborné a ešte raz výborné heart emoticon heart emoticon heart emoticon Už som spomenula dramatizáciu, ale aby som vás nezahltila textom, vypočujte si ukážku sami:

 

Dúfam, že moje ódy už začínajú dávať zmysel :) Do príbehu sa dá nádherne ponoriť, nič vás pri počúvaní neruší, všetko znie autenticky a profesionálne… akurát sa pristihnete, že namiesto škrabania zemiakov na obed naťahujete uši a so zatajeným dychom čakáte či Geralt zabije strigu. No a keď do poviedky vstúpi Yennefer… myslím, že mnohí čakáme len na to, ako bude fungovať chémia Geralta a Yen v audio podobe. A – funguje. Ako vravím, je to profesionálne odvedená práca, kde každý hlas, vzdych, kvílenie vetra, plápolanie ohňa i zurkot potôčika znie SKVELE a fantasticky dotvára atmosféru, ktorá je pri audioknihách taká dôležitá. Uff, normálne mám chuť pustiť si to celé znovu. U mňa 11/10, would not read again.

 

Odkiaľ a za koľko?

 

Nuž, tu veľa možností nemáte. Ja som si audioknihu zohnala cez stránku Audioteka.sk (čo je mimochodom aj samotný vydavateľ audioknihy), kde Zaklínač: Poslední přání (komplet) stojí 14,99 €. Za necelých 15 eur teda dostanete 11 hodín a 32 minút nahrávok 6 poviedok, a to týchto:

 

  1. Zaklínač
  2. Zrnko pravdy
  3. Menší zlo („Zlo je zlo, Stregobore“ yay!!!)
  4. Otázka ceny
  5. Konec světa
  6. Poslední přání (Yennefeeeeer!)

 

Sú to presne tie poviedky, ktoré nájdete v prvej knihe o Geraltovi (napoviem, tiež  sa volá Poslední přání ;)), takže ak ste knihu ešte nečítali, môžete úplne pokojne začať audioknihou, o nič neprídete. Príbehy nebudem spoilovať, to sa na slušných weboch nepatrí, no autor Andrzej Sapkowski nemá povesť kráľa poľskej fantastiky len tak pre nič za nič. Veď napokon, ešte aj hra založená na jeho poviedkach vyhrala GOTY 2015, tak čo už k tomu viac dodať. Možno len ďalšiu sexy ukážku ;-)

 

Elfkin verdikt: viete čo, rovno si to kúpte, nebudeme okolo toho kecať a hútať. Moja prvá reakcia po dopočúvaní bola, že som si utekala kúpiť ďalšiu audioknihu zo ságy Zaklínača a tipujem, že vy urobíte to isté ;)