Nedeľart vo vežičke

Krásnu nedeľu všetkým! Vitajte vo vežičke, dnes máme celkom pekné počasie, však? Ponúknite sa lembasom, posadajte si dookola a počúvajte, čo vám dnes elfka rozpovie.

Keďže siedmy deň v týždni bol vždy ten najoddychovejší zo všetkých a keďže číslo sedem je to najmagickejšie číslo na svete, rozhodla som sa, že v nedeľu budeme otvárať oči a uši v údive nad čarami okolo nás. Viete, je medzi nami veľa talentovaných, kúzelných ľudí o ktorých nič nevieme – a mohli by sme ;) Preto nedeľa bude časom pravidelnej rubriky „Nedeľart“, vďaka ktorej spoznáme 1 neznámeho umelca a vypočujeme si 1 krásnu skladbu. Čo vy na to? Môže byť? Sľubujem, že to bude krátke, aby som neodkrojila z vášho času priveľa, ale zároveň informačne a emočne „sýte“ ;) Tak sa poďme ponoriť do prvého Nedeľartu so skladbou „Skeleton of a Town“.

 

Skladba pochádza z prekrásnej RPG hry Icewind Dale II a ako malé dievča som ju mala vypočutú snáď tisíckrát. No a potom prišli iné hry, iné zážitky, iné svety a k Icewind Dale som sa po dlhokánskom čase dostala znovu až tento víkend. Ach, ale Faerûn vo mne nezomrel :) Mám takú teóriu, že to, čo človek do seba prijíma v detstve a počas dospievania je jeho neoddeliteľnou súčasťou už navždy. Takže ak vás sformuje fantastický svet plný hrdinov, snehu a drakov…. nuž, náš reálny svet nikdy nebude celkom dostačujúci. Zaujímavosťou skladby je vedúci nástroj. To, čo počujete v popredí nie je klarinet, ako si mnoho ľudí myslí, ale anglický roh, čo je dychový nástroj z rovnakej „rodiny“, no veľmi zriedka používaný v hudbe pre počítačové hry. Skladateľ Inon Zur asi rád experimentoval a rozhodol sa využiť nástroj typický skôr pre veľké orchestre. A ja som len rada, pretože – úprimne – ak by dnešné RPG hry nemali soundtracky hodné veľkých symfónií, kde inde by dnešní mladí ľudia vlastne počuli orchestrálnu hudbu? Som extrémne vďačná za ľudí ako Jeremy Soule, Inon Zur, Trevor Morris, Jack Wall a ďalších nadaných composerov.

Aby som vás neukrátila ani o vizuálny zážitok, mám tu pre vás umelca menom Ruan Jia. Neviem o ňom veľa, pretože jeho web obsahuje len art bez osobných informácií, no zdá sa, že je to pánko spokojne žijúci a tvoriaci v Spojených Štátoch. Keď som prvýkrát narazila na jeho práce, bola som uchvátená. Jeho práca s farbami a náladou je… asi najlepšia akú som kedy videla. V istom ohľade je pre mňa možno tým najlepším digitálnym umelcom dneška. Nemusíte so mnou súhlasiť, pretože každý máme trochu iné vnímanie krásna a vkus je tá najsubjektívnejšia vec na svete, ale pozrite si jeho práce. Vybrala som tie, ktoré ma najviac oslovili. Viac nájdete napríklad na Ruanovom deviantarte.

ruanjia_05
ruanjia_01
ruanjia_03
ruanjia_02

Ako vždy, nezabudnite, že kliknutím na ktorýkoľvek obrázok zobrazíte jeho plnú veľkosť. Dúfam, že som trochu potešila vaše ťažké srdcia a na záver jeden tip: ak navštívite Ruanov web, na pozadí mu hrá naozaj skvelá relaxačná skladba, ideálna na čítanie a zaspávanie ;)