Zaľúbení do Saurona, časť prvá

 

     Je to tak. Internet sa zamiloval do Saurona a všetkých jeho podôb. Pre málo zainteresovaného čitateľa treba objasniť, že Sauron nebol vždy zlý. Vznikol ako jeden z Maiar (tzn. že je rovnaká bytosť ako napr. Gandalf) a pôvodne mal slúžiť Aulëmu. Predtým, ako nešťastne podľahol zhubnému vplyvu Melkora/Morgotha, bol známy aj ako Mairon. Sami dobre viete, že neskôr to s ním bolo už len horšie a horšie. Krátko ho volali aj „Gorthaur“  alebo Gorthaur the Cruel. Keď sa snažil oblbnúť elfov, vtelil sa do krásnej podoby a nazýval sám seba Annatar. Neskôr mal veľa iných, už menej lichotivých mien (Necromancer, Dark Lord, Shadow…), ale zdá sa, že internet sa zamiloval práve do Mairona a Annatara. Posúdťe sami.

 

sauron_gif

 

Vznikajú celé komiksy o tom, ako Mairon vlastne precitol a ľudia sa neštítia kresliť ho aj v… pomerne chúlostivých situáciách so samotným Morgothom. Myslím, že je to odkaz na fakt, že Melkor ZVIEDOL Mairona na cestu zla. Viete ako to funguje – dajte internetom slovo „seduce“ a ten už sa postará o vizualizáciu :D Osobne tomu aj celkom rozumiem. Ľudí fascinujú dobrí protagonisti, ale aj kvalitní antagonisti (zoberte si takého Hitlera, to je fenomén pre nekonečno publikácií a dokumentov). Sauron je v niekde v ďalekej minulosti vlastne tragická postava, ktorá sa nikdy nevymanila spod Morgothovho vplyvu, dokonca ani po jeho zničení. Hoci Mairon vznikol ako súčasť Ilúvatarovej hudby, rozhodol sa vložiť svoje služby do rúk Melkora a stal sa jedným z najlepších záporákov všetkých čias. Stal sa Pánom prsteňov :)

Sauron a jeho podoby

 

Osobne sa veľmi teším, že sa rieši aj Sauronova minulosť a vzťah k Melkorovi. Je veľmi ľahké vyčítať Tolkienovi, že jeho zlé postavy sú trvalo a nemenne zlé (a skutočne to bola jedna z najväčších výhrad dobových kritikov v čase prvého vydania LOTR), ale keď sa ohliadneme na začiatok Ardy, zistíme, že Mairon bol len veľký duch, ktorý sa nechal pokaziť. Možno teraz zahrám na patetickú strunu, ale pravdepodobne každý z nás si o sebe myslí, že je dobrý a zrelý človek. Tak sa nenechajte pokaziť, je to ľahšie, než sa zdá ;)